26 sierpnia 2015

SAIL Amsterdam 2015

W ostatnią sobotę miałam po raz pierwszy okazję odwiedzić wyjątkową imprezę. Następna za 5 lat! Chodzi o SAIL w Amsterdamie. To olbrzymia impreza jachtowa. Po raz pierwszy odbyła się w 1975 roku w ramach obchodów 700-lecia miasta. Od tamtej pory organizowana jest co piąte lato.

Właściwie trudno znaleźć określenie dobrze opisujące to wydarzenie. Zlot jachtów? Parada żaglowców? To wszystko nie oddaje rozmachu imprezy. Przez 5 dni wielki amsterdamski port był po prostu pełen łodzi. W tym roku pojawiło się ich kilka tysięcy. Wśród nich wiele pięknych jachtów, łodzi zabytkowych i replik dawnych okrętów, a także ponad 100 trój- i czteromasztowych żaglowców (wśród nich 4 polskie: "Dar Młodzieży", "Pogoria", "Iskra" i "Kapitan Borchardt"). 
Wszystkie one wpłynęły do miasta w środę przez kilkunastokilometrowy kanał łączący Morze Północne z jeziorem IJssel i zacumowały w IJhaven. Parada rozpoczynająca imprezę musiała być niesamowicie spektakularna. Ja niestety jej nie widziałam, ale za to przez kilka godzin delektowałam się widokiem zacumowanych jachtów i żaglowców w sobotni wieczór. Te największe można było zwiedzić - przed trapami ustawiały się długie kolejki. A po zachodzie słońca część łodzi wykonała piękną rundę wokół portu. Uwierzcie mi, ten widok zapierał dech w piersiach. Płynące łodzie były wypełnione szczelnie załogą i gośćmi, którzy bawili się w najlepsze, a nabrzeża IJhaven publicznością. Tłumy nieprzebrane - podobno imprezę odwiedziło ponad 14 milionów osób, a same wielkie żaglowce ponad 2 miliony. 

Imprezie sprzyjała w tym roku wspaniała - zupełnie nieholenderska pogoda, która zachęcała nie tylko do oglądania, ale i spędzenia czasu w licznych kawiarniach na nabrzeżach. Była też cała masa imprez towarzyszących, m.in. koncertów, pokazów filmowych, wystaw. Specjalny program dla dzieci zaprezentowało Muzeum Morskie. Program był tak długi i skomplikowany, że trudno było wybrać, co chcielibyśmy koniecznie zobaczyć. Największym zaskoczeniem okazała się dla mnie gorąca atmosfera imprezy. Taka wręcz południowa. Po prostu fiesta: ludzie tańczący na nabrzeżach, ogólna wesołość. A na zakończenie wieczoru nad zatłoczonym portem rozbłysły fajerwerki. 

Na koniec jeszcze film z parady otwarcia - na pierwszym planie często "Dar Młodzieży":
5 komentarzy:

 1. Ogromnie zaluje ze nie udało nam sie odwiedzic tego wydarzenia, ale nic straconego nastepan za 5 lat :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otóż to. Też chętnie znowu obejrzę następnym razem. :)

   Usuń
 2. My również byliśmy tylko że w niedzielę. Juz nie taka pompa jak w poprzednie dni, ale i tak nam się podobało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No patrz, szkoda, że nie pojechaliśmy razem. W sumie myśleliśmy też o obejrzeniu parady na koniec, ale zrezygnowaliśmy.

   Usuń
 3. Byłam w tym roku i 5 lat temu też było super

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...