7 września 2017

Pod holenderskim niebem


Jestem z tych, co ciągle patrzą w niebo. Akurat tu mam szczęście: w Holandii jest na co patrzeć. Poza tymi dniami, kiedy nad głowami wiszą nam ciężkie ołowiane chmury, holenderskie niebo to arena wspaniałych spektakli. Taka cecha miejsc o klimacie wietrznym i zmiennym. Ten rok jest wyjątkowo pogodny i prawie codziennie mogę się cieszyć widokiem chmur pędzących po niebie, a w bonusie mam wyjątkowo urocze zachody słońca. Przez 5 tygodni wakacji podziwiałam też podobnie zachmurzone polskie niebo. Ale brakowało mi jednego elementu: balonów. Tutaj widzę kilka, a nawet kilkanaście, każdego wieczora.

Loty balonem są w Holandii szalenie popularne.  Wygląda na to, że sprzyja im nie tylko pogoda (wiatr), ale i ukształtowanie terenu. Zahaczyć o coś raczej trudno. No chyba, że o kościelną wieżę. O miejsce do lądowania martwić się nie trzeba. Dlatego w każdy letni wieczór niebo roi się więc od kolorowych balonów.Baloniarstwo ma długą tradycję. Holendrzy zainteresowali się nim szybko, już kilka miesięcy po pierwszych udanych francuskich próbach braci Montgolfier. Pierwszy 15-kilometrowy lot papierowego balonu wypuszczonego przez Jan Moddermana i Gerrita van Olsta z Groningen miał miejsce już w roku 1784. Pasażerem był ptak w klatce. Wkrótce potem francuscy specjaliści wznieśli balon z pasażerami na pokładzie. Wystartował sprzed pałacu Noordeinde w Hadze. Niestety zaraz po wylądowaniu w Zevenhuizen został brutalnie poprzebijany przez zgorszonych chłopów. Ostatecznie pierwszym latającym Holendrem został Abraham Hopman, fabrykant z Haarlemu.

Od tamtej pory balonów nad Holandią lata coraz więcej. Każdego roku odbywa się ponad 9 tysięcy lotów. Latem, ze względu na warunki termiczne, można latać tylko przez 2 godziny po wschodzie słońca (to raczej tylko dla pasjonatów) i 2 godziny przed zachodem. To właśnie wtedy na niebie robi się kolorowo, a osoby wędrujące po łąkach muszą uważać, żeby nie dostać koszem lądującego balonu w głowę. 
Podobnie jak właściciele gospodarstw, którym taki meteoryt może wylądować na podwórku.Lot balonem jest, jak wiadomo, nie do końca przewidywalny. Więc i lądowanie nie zawsze można zaplanować. Ponieważ mieszkamy na skraju miasta, nie raz zdarzyło nam się obserwować balon parę metrów nad kalenicą dachu. No i kilka razy przeleciały nam tuż przed nosem na łące. Jedno z takich lądowań, które miałam okazję obserwować o mało nie skończyło się w kanale. Drugie było raczej twarde. Kosz z 15 osobami na pokładzie odbijał się kilka razy od ziemi, a w końcu przechylił się tak, że zwalili się wszyscy na siebie.
Obserwuje te loty z zazdrością. Mam wielka ochotę sobie polatać. Niestety, nikt nie chce mi takiej przyjemności zasponsorować. Trudno, będę musiała sama się o to zatroszczyć. A nie jest to tania rozrywka. Ceny oczywiście nie są jednakowe, bo konkurencja w branży jest spora. Zabawa trwa około 2 godzin, z tego sam lot godzinę. Jak ktoś lubi wcześnie wstawać, może polatać już za ok. 120 euro, ceny lotów wieczornych kształtują się w granicach 140-180 euro. Za osobę oczywiście. Za dziecko płaci się nieco mniej (100 euro), lot prywatny dwuosobowy to wydatek co najmniej 650 euro. W cenie jest zawsze ubezpieczenie, transport do miejsca startu oraz lampka szampana po lądowaniu. Ale jeśli np. organizujemy imprezę i chcemy wystartować ze swojego ogródka, czeka nas dodatkowa opłata (50 euro) za zezwolenie z gminy. 

Tanio nie jest. Ale za to jak romantycznie. No i widoki! Jak polecę, zdam Wam relację. A na razie zdjęcia z ziemi...

 
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...