11 grudnia 2015

Świąteczne reklamy

Lubicie reklamy? Ja bardzo. Ale tylko te dobre. I teraz właśnie nastał na nie czas. Na Święta wiele firm przygotowuje specjalne klipy. Już od 2 tygodni - w Holandii dopiero od poniedziałku - eter wypełniają dźwięki świątecznych przebojów i ckliwe albo energetyczne obrazki. Ale wśród setek beznadziejnych reklam w tym roku, jak zawsze, pojawiło się kilka, które przyciągnęły moją uwagę. Niestety, nie holenderskie. Te są niezbyt lotne, może to ze względu na brak prawdziwej bożonarodzeniowej atmosfery w naszym klimacie. Właściwie nie potrafię sobie przypomnieć żadnych dobrych z kilku poprzednich lat. No, może z wyjątkiem zeszłorocznej reklamy... kościoła protestanckiego. Nie była ona specjalnie wyszukana, wręcz przeciwnie, prosta w swoim przekazie, ale za to po holendersku bezpośrednia. I dlatego przyciągnęła moją uwagę. Wyobrażacie sobie taką reklamę w wigilijny wieczór w polskiej telewizji?
W tym roku najlepszą lokalną reklamą może się pochwalić sieć supermarketów Albert Heijn. Wyalienowany dziesięciolatek za młody dla dorosłych, za duży dla dzieci, znajduje sprzymierzeńca. Przekracza granicę, wiec Święta będą dla niego niezapomniane. Ma coś w sobie...
Reszty szkoda oglądać. Ale za to zagraniczne.. Jest wśród nich kilka perełek, które mają wspaniały świąteczny klimat i odnoszą się nie tyle bezpośrednio do zakupów, ile do przyjemności obdarowywania innych. Widzieliście już wszystkie?

Na mnie szczególne wrażenie robią te dwie ostatnie. Prawdziwa świąteczna atmosfera.

Znalazłam też wyjątkową, prawdziwie świąteczną reklamę, której lepiej nie oglądajcie z dziećmi. Niesamowite, co można sprzedać tworząc taki miły rodzinny klimat:
Na koniec mój absolutny faworyt. Nieziemsko smutna, refleksyjna reklama supermarketu EDEKA. Zupełnie nie-niemiecka finezja. Każdego chyba potrafi przekonać, może nie do zakupów, ale na pewno do spędzenia Świąt z rodziną. A więc: Zeit heim zu kommen!
3 komentarze:

 1. Te reklamy to istne wyciskacze łez. Siedzę i beczę, jak głupia ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie. Coś w tym jest, że w Święta czuje się taką melancholię mimo wesołości. I ktoś potrafił to wykorzystać. Też mnie rozczulają te reklamy. Życzę Ci wesołych i refleksyjnych Świąt!

   Usuń
 2. A co powiesz na to: https://www.youtube.com/watch?v=Afgayo6N3dk
  pozd T.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...