1 grudnia 2016

Mikołaj epoki cyfrowejPoczątek grudnia to czas Świętego Mikołaja, zwanego u nas w Holandii Sinterklaasem lub Sintem. Nie może się bez niego obejść nawet na moim blogu. Chociaż szczerze powiem, że za nim nie przepadam, a moje dzieci z oczywistych względów w niego nie wierzą. W sumie zamierzałam w tym roku odpuścić post o Sinterklaasie, bo właściwie wszystko o zwyczajach z nim związanych już napisałam. Ale jednak jest coś, co mnie zainteresowało.


Holenderski Mikołaj jest materialny, namacalny. On po prostu jest: przybywa statkiem, śpi w ratuszu, przyjeżdża do szkół. Widać go, co w małych dzieciach wyrabia przekonanie, że istnieje naprawdę. I dlatego wierzą w niego dużo dłużej niż w innych krajach. I o niebo bardziej się nim przejmują. 

Pamiętacie, jak byliśmy mali i rodzice mówili nam: "Jesteś niegrzeczny, powiem Mikołajowi i dostaniesz rózgę zamiast prezentu"? Wiadomo, ze to ściema, ale póki się wierzy w Mikołaja, skutkuje. Czasy się zmieniły. I środki komunikacji również. Dzieci nie piszą dzis do Mikołaja listu na kartce, a rodzice nie informują go o zachowaniu swoich pociech metodą telepatii. W końcu mamy smartfony. W Holandii nie ma chyba rodziny, która w tym roku nie zainstalowałaby apki Sinterklaasa. 

Osobisty telefon od Świętego Mikołaja (źródło)

Jest ich co najmniej kilka - wybaczcie, słabo się orientuję, bo sama nie używam. Dostępne dla każdego systemu operacyjnego. Co potrafią? Przekonać każde holenderskie dziecko. Instalujemy, dzwonimy, nagrywamy wiadomość z imieniem dziecka, wiekiem, zainteresowaniami, listą życzeń. A Mikołaj... oddzwania. Tak, dzwoni do dzieciaka i mówi: "Cześć, to Sint, czy ty jesteś ...? Słyszałem, że na mnie czekasz." Itd. Podobno dzieciaki są strasznie przejęte. Sinterklaas naprawdę istnieje! I naprawdę wszystko wie. Kolejny powód do niespania i rozmyślania o prezentach, które dostaną już za parę dni. Rodzice pokochali tę apkę również, bo to właśnie ona daje dziś możliwość postraszenia niegrzecznych, wyegzekwowania porządków w pokoju czy rozładowania zmywarki. Wystarczy zadzwonić! Nowa świecka tradycja...   
Święty Mikołaj wie wszystko o każdym dziecku (źródło)

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...