21 marca 2019

Waterschap, czyli rada gospodarki wodnej



Wczoraj odbyły się pierwsze z serii wyborów. Tym razem dotyczyły instytucji typowo holenderskich, działających inaczej niż w innych krajach. Wybierano radnych do Provintiale Staten, czyli sejmików wojewódzkich oraz Waterschappen, czyli rad wodnych.


Wybory zawsze cieszą się w Holandii dużą frekwencją, chociaż te lokalne oczywiście przyciągają mniej głosujących. Ale wbrew pozorom wybory do sejmików województw, czyli prowincji, są niezwykle istotne. A to dlatego, że to właśnie ci radni wybierają następnie senat, czyli Eerste Kamer, a więc mają przełożenie na politykę ogólnokrajową. W tym roku może się to okazać kluczowe, ponieważ z exit polls wynika, że wygra populistyczna skrajnie prawicowa partia Forum voor Democratie, która najprawdopodobniej przeskoczy każdą z partii koalicyjnych. A więc będą zmiany... Być może na wyniki w ostatniej chwili wpłynął poniedziałkowy zamach w Utrechcie. Z jego powodu zresztą odwołano ostatnie eventy kampanii wyborczej. 

Ponieważ w wyborach do sejmików głosować nie mogę, nie śledziłam całej kampanii. Za to zainteresowało mnie to drugie głosowanie. 

Co to takiego waterschap? W wolnym tłumaczeniu to rada gospodarki wodnej, czyli instytucja zarządzająca wodami. A te w Holandii są wyjątkowo ważne. I to od zawsze, więc pierwsze rady wodne zawiązały się w XIII wieku. Można więc śmiało powiedzieć, że waterschappen to jedne z najstarszych niderlandzkich instytucji. To właśnie one organizowały osuszanie polderów, budowanie tam i grobli oraz dbały o zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Czyli to radom wodnym zawdzięczamy dzisiejszy kształt Holandii. A przy okazji poldermodel, czyli holenderski sposób negocjacji i komunikacji. Rady wybierali wtedy okoliczni mieszkańcy, którzy również musieli finansować ich działalność. Rady były naprawdę lokalne - ich liczba w roku 1950 wynosiła... około 2600. 

Dziś rad jest 21. A ponieważ prowincji jest tylko 16, granice ich działania nie pokrywają się z obszarami aktywności innych władz lokalnych. Pewnie dzięki temu są bardziej niezależne. Niestety w momencie wyborów sprawia to problem mieszkańcom, którzy zagłosować w odpowiednim miejscu na odpowiedniej karcie, aby ich głos był ważny. W tym przypadku do głosowania są uprawnieni wszyscy zameldowani na danym terenie, a wiec także wszyscy obywatele Unii Europejskiej mieszkający w Holandii. Kiedyś głosowano na konkretne osoby, dziś na partie polityczne. Frekwencja w wyborach jest zwykle dość niska, chyba że są połączone z innym głosowaniem.

Czym zajmują sie rady gospodarki wodnej? Po pierwsze, dbają o bezpieczeństwo wodne. Budują tamy, groble i śluzy. Dbają o pompy melioracyjne oraz zabezpieczenia przeciwpowodziowe (wały, tereny zalewowe, koryta rzek). Oczyszczają dno rzek i kanałów. Po drugie, zapewniają czystą wodę do picia i kąpieli. Po trzecie, kontrolują zbieranie i oczyszczanie ścieków. Przy okazji kontrolują czystość zbiorników wodnych o przeznaczeniu rekreacyjnym, decydują o zarybianiu i pielęgnują przyrodę wokół tych wód. W sporym stopniu są więc odpowiedzialne za ekologię. Do nich należą też decyzje środowiskowe dotyczące zabudowy.



W związku ze zmianami klimatycznymi rady gospodarki wodnej mają coraz więcej zadań. Podczas gdy kiedyś pola trzeba było tylko odwadniać, dziś konieczne jest często nawadnianie. Również zapewnienie odpowiedniej ilości wody pitnej staje się coraz większym wyzwaniem w związku z obniżaniem poziomu wód gruntowych. No i wreszcie wprowadzają nowe technologie, aby przy okazji oczyszczania ścieków produkować energię.

To wszystko oczywiście kosztuje. I to niemało. Dlatego podatek wodny wynosi dziś w zależności od regionu od 200 do 400 euro rocznie za gospodarstwo domowe. Niemało - i stąd duże zainteresowanie wyborami. Wszyscy chcemy przecież mieć czystą wodę, nie dać zatopić kraju, produkować czystą energię, dać żyć roślinom i zwierzętom, ale jak najmniej za to płacić. Na to ostatnie raczej nie ma szans - w niektórych regionach podatek podniesiono w ciągu ostatnich 4 lat o 28%. Obstawiam, że podatek pójdzie znowu w górę. I to niezależnie od tego, kto wygra.


11 komentarzy:

  1. Wiadomo już kto wygrał? pozd T.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do waterschappen to różnie. A do sejmików sumarycznie Forum voor Democratie. Dalej VVD i GroenLinks. Czyli koalicja utraci większość w senacie. Największymi wygranymi są prawicowi populiści (skąd my to znamy), ale na szczęście duży skok w górę zanotowali GroenLinks, czyli Zielona Lewica.

      Usuń
  2. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja nie miałam o tych rzeczach wcześniej pojęcia. Na ten moment bardzo zainteresował mnie fakt zbierania wody deszczowej i wykorzystanie jej do podlewania ogrodu. Fajnie to opisano w https://tbs24.pl/jak-zbierac-i-wykorzystac-wode-deszczowa/ i ja chcę to wykorzystać u siebie na działce.

    OdpowiedzUsuń
  4. Co by nie było to każdy z nas wie, jak woda jest bardzo potrzebna do podlewania roślin. Jak czytałem niedawno w https://chceszmieszkac.pl/jaki-wybrac-system-sterowania-nawadnianiem-do-swojego-ogrodu/ to faktycznie taki automatyczny system do podlewania również może być bardzo fajnym rozwiązaniem.

    OdpowiedzUsuń
  5. Co by nie było to woda dla roślin jest niezwykle potrzebna i jeśli jesteśmy posiadaczami ogrodu to jak najbardziej warto zadbać o ich dobre nawodnienie. Ja jestem zdania, że doskonale sprawdzi się na pewno to co napisano w https://twojogrodek.pl/Jaka-pompe-cisnieniowa-kupic-do-duzego-ogrodu gdyż pompa ciśnieniowa w ogrodzie jest fajnym rozwiązaniem.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja się nigdy takimi rzeczami nie interesowałam i dla mnie najważniejsze jest to, aby cała instalacja wodna działała u mnie właściwie. Dlatego wzywam za każdym razem hydraulika https://www.hydraulik.w.poznaniu.pl/ który wie jak sobie z tym poradzić.

    OdpowiedzUsuń
  7. To prawda jak najbardziej są to ważne sprawy ale ja również jestem przekonany, że fajną sprawą w ogrodzie jest mieć możliwość posiadania mebli ogrodowych. Sam jakiś czas temu zamawiałem je bezpośrednio z https://ogrodolandia.pl/ i już dziś wiem, że ten wybór jest jak najbardziej właściwy.

    OdpowiedzUsuń
  8. Jeśli masz problem z instalacją wodno-kanalizacyjną w swoim domu, skorzystaj z usług hydraulicznych oferowanych przez doświadczony zespół. Na stronie https://rost.wroclaw.pl/ znajdziesz ekspertów, którzy zajmą się naprawą, montażem i konserwacją systemów hydraulicznych. Klikając w link, otworzysz sobie drzwi do miejsca, gdzie jakość i profesjonalizm idą w parze.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...